Kahvenin Faydaları – Zararları

Kahvenin bazı faydaları:

* Kanser riskini azaltıyor. Bazı kanser türlerinde özel olarak faydalı. İçilen miktara göre bağırsak kanseri riskini % 50, mide kanseri riskini % 30, karaciğer kanseri riskini ise % 75’e kadar düşürdüğü biliniyor. Birçok kanser türünden koruyucu etkisi var.

* Kalp sağlığı açısından son derece faydalı..Kalp krizi riskini ciddi oranda düşürüyor.Çok fazla içildiğinde tansiyonda 1 birim yükselmeye neden olsa da, uzmanlar bu tansiyon yükselmesinin geçici ve zararsız bir yükselme olduğunu belirtiyor.

* Beyin ve damar sağlığı açısından çok iyi etkileri olduğu biliniyor. Özellikle felç riskini düşürüyor.

* İntihar eğilimini ve depresyonu % 60’lara varacak oranda radikal bir biçimde azaltıyor. Diğer psikiyatrik hastalıklara da iyi geliyor.

* Stresi ve stresin vücuda verdiği zararı ciddi bir biçimde düşürüyor.

* Karaciğer sağlığı için mucizevi bir etkiye sahip. Siroz hastalarında dahi hastalığın ilerleyişinin durmasına yol açıyor. Karaciğeri, alkol ve çeşitli kimyasal maddelerin zararlı etkilerinden koruyor. Siroza yaklanma riskini radikal bir biçimde azaltıyor.

* Kas sağlığı üzerinde çok marjinal faydaları var. Kaslardaki adenozin- kalsiyum mekanizmasına olumlu yönde tesir ederek, kas sağlığına ve kas gelişimine ciddi bir biçimde katkı sağlıyor. Bu katkı o kadar dikkat çekiciki; ABD’de en çok kahve tüketen kişilerin profosyonel sporcular olduğu biliniyor. Rekortmen yüzücü Micheal Phelps’in elinden kahve bardağını neredeyse hiç düşürmediği biliniyor.

* Yaşlanmayı geciktiriyor. Ekvator’da kahve tarlalarında çalışan kadın işçilerin, tüm vücutlarının yaşlanmasına rağmen ellerinin genç kaldığını farkeden uzmanlar, olayı biraz araştırdıklarında, bu mucizevi etkiyi kahve bitkisinin yarattığını farketmişler. Bu keşiften sonra günümüzde birçok kozmetik ürünün, bileşimine kahve özütleri ilave edilmiştir.

* Motivasyonu arttırıyor. Özellikle spor müsabakalarından, antremanlardan ve sınavlardan 30-60 dakika önce tüketilmesi, moral bozukluğunu gideriyor ve negatif stresi azaltıyor.

* Saç dökülmesine karşı son derece olumlu tesirleri olduğu biliniyor. Saçların dökülmesine yol açan hormonların, plazma proteinlerine bağlanma oranını düşürüyor. Özellikle topikal kullanımda çok daha etkili.

* Metobolizma hızını arttırıyor. Şişmanlık ve obezite riskini azaltıyor. Vücudun formda ve zinde kalmasına yardımcı oluyor. Bu etkisinden ötürü, günümüzde bilimsel temel esas alınarak hazırlanmış olan birçok diyet listesinin baş tacı olan içecek haline gelmiştir kahve.

* Diyabet yani şeker hastalığına yakalanma riskini yarı yarıya azaltıyor.

Bazı uyarılar:

* Kahve çok sıcak içilmemeli. Çok sıcak sıvı tüketmenin ağız, dil ve gırtlak kanserlerine yakalanma riskini arttırdığı biliniyor.

* Kahve, şekersiz veya az şekerli içilmeli. Lezzet amaçlı olarak yiyecek ve içeceklere ilave edilen şekerin birçok zararı olduğu günümüzde biliniyor.

* Aç karnına veya tıkabasa yenen bir yemekten sonra hemen tüketilmemeli. Yemeklerden 1 saat sonra tüketilmeli.

* Uykudan evvel tüketilmemeli. Zira kahvenin, uyanık tutma etkisinden ötürü uykuyu kaçıracağı herkes tarafından bilinmektedir.

* Kahve tüketiminde marketlerde satılan tek içimlik veya hazır kahveler yerine Türk kahvesi veya filtre kahve tüketilmeli. Marketlerde satılan hazır kahvelerin içinde kahvenin bozulmasını engelleyen kimyasal maddeler ilave ediliyor.

* Kahve tüketiminde çok aşırıya kaçılmamalı. Herşeyin kararında tüketiminin fayda sağladığı, abartmanın ise zarar verdiği bilinmeli.

* Mümkünse süt ile birlikte içilmemeli. Süt, mide asit salgısını ciddi bir biçimde arttıran bir gıda. Kahve ile süt karıştırıldığında, mide yorgunluğuna yol açabiliyor. Süt ile kahve karışımı, hem kahvenin kalorisini arttırıyor; hemde mideyi yorabiliyor. Süt ile kahve karıştırılmamalı ancak günde 5 fincanın üzerinde kahve tüketenler muhakkak yatmadan evvel bir kase yoğurt veya bir miktar brokoli tüketmeli. Yada kalsiyum tabletlerinden kullanmalı. Çünkü gereğinden fazla kahve tüketimi, kandaki kalsiyum miktarını düşürüyor.


Bu Haberi gezenler bu haberleride gezdi:
Kahvenin Faydaları – Zararları yazısını Facebook'ta Paylaş Facebook'ta Paylaş
Kahvenin Faydaları – Zararları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yorum Yapın!

Yorum ekleyebilir yada yazı için geribildirim gönderebilirsiniz. Bu yazı için yorumlara abone ol subscribe to these commentsRSS.

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır. Hani benim Gravatarım?.